Za wszelką cenę (2004)

za wszelką cenę 1

Zero niepotrzebnych słów i postaci. Każda sekunda wnosi coś do fabuły. Wielowarstwowa opowieść o spełnianiu marzeń, nadziei i boksie. To jeden z moich ulubionych filmów. I gdyby ktokolwiek spytał, jakie filmy chcę robić w przyszłości, bez namysłu odpowiedziałabym, takie jak  „Za wszelką cenę”.

O czym opowiada film?

Trzydziestoletnia Maggie marzy o zdobyciu mistrzostwa w wadze półciężkiej w boksie. Nie zniechęcają jej słowa Frankiego (Eastwood) i matki. Kobieta, wie czego chce, żyje boksem. Jej siła, upór sprawiają, że zaprzyjaźnia się z Frankim, który w końcu zaczyna ją trenować.

Za wszelką cenę3

Myślicie teraz – komercyjny, hollywoodzki banał. Otóż nie 🙂 Mimo że pierwsza warstwa filmu jest oklepana, inne zaskakują. Podczas oglądania nie skupiajcie się wyłącznie na głównym wątku i wtedy dostrzeżecie, że film opowiada również o samotności i wielu innych (nie chcę Wam odbierać tej zabawy – szukajcie).

4

Świetny zabieg z narratorem, który opowiada wydarzenia z własnego punktu widzenia. Mistrzowska gra aktorska wszystkich aktorów (nie tylko pierwszoplanowych). Każda scena wiąże się z kolejną, przynosi wiele informacji, skutków. Bardzo dobra scenografia, melancholijna muzyka doskonale wypełnia sceny.

2

Jeżeli oglądaliście już ten film, to polecam, abyście do niego wrócili. Ja za każdym razem zwracam uwagę na inne elementy. Genialny pod każdym względem!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: